Liite:Verbitaivutus/saksa/räumen

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi räumen
partisiipin preesens räumend[luo]
partisiipin perfekti geräumt[luo]
apuverbi haben
Persoonamuodot
indikatiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. räume[luo] räumen 1. räumte[luo] räumten[luo] 1. haben geräumt haben geräumt 1. hatte geräumt hatten geräumt
2. räumst[luo] räumt 2. räumtest[luo] räumtet[luo] 2. hast geräumt habt geräumt 2. hattest geräumt hattet geräumt
3. räumt[luo] räumen 3. räumte räumten 3. hat geräumt haben geräumt 3. hatte geräumt hatten geräumt
konjunktiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. räume räumen 1. räumte räumten 1. habe geräumt haben geräumt 1. hätte geräumt hätten geräumt
2. räumest[luo] räumet[luo] 2. räumtest räumtet 2. habest geräumt habet geräumt 2. hättest geräumt hättet geräumt
3. räume räumen 3. räumte räumten 3. habe geräumt haben geräumt 3. hätte geräumt hätten geräumt
imperatiivi
pers. yks. mon.
1. räumen wir
2. räum(e)[luo] (epämuodollinen)
räumen Sie (muodollinen)
räumt (epämuodollinen)
räumen Sie (muodollinen)
3. räume er/sie/es räumen sie