Siirry sisältöön

Liite:Verbitaivutus/saksa/präsentieren

Wikisanakirjasta
Nominaalimuodot
infinitiivi präsentieren
partisiipin preesens präsentierend [luo]
partisiipin perfekti präsentiert [luo]
apuverbi haben
Persoonamuodot
indikatiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. präsentiere [luo] präsentieren 1. präsentierte [luo] präsentierten [luo] 1. haben präsentiert haben präsentiert 1. hatte präsentiert hatten präsentiert
2. präsentierst [luo] präsentiert 2. präsentiertest [luo] präsentiertet [luo] 2. hast präsentiert habt präsentiert 2. hattest präsentiert hattet präsentiert
3. präsentiert präsentieren 3. präsentierte präsentierten 3. hat präsentiert haben präsentiert 3. hatte präsentiert hatten präsentiert
konjunktiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. präsentiere präsentieren 1. präsentierte präsentierten 1. habe präsentiert haben präsentiert 1. hätte präsentiert hätten präsentiert
2. präsentierest [luo] präsentieret [luo] 2. präsentiertest präsentiertet 2. habest präsentiert habet präsentiert 2. hättest präsentiert hättet präsentiert
3. präsentiere präsentieren 3. präsentierte präsentierten 3. habe präsentiert haben präsentiert 3. hätte präsentiert hätten präsentiert
imperatiivi
pers. yks. mon.
1. präsentieren wir
2. präsentier(e) [luo] (epämuodollinen)
präsentieren Sie (muodollinen)
präsentiert (epämuodollinen)
präsentieren Sie (muodollinen)
3. präsentiere er/sie/es präsentieren sie

Partisiipin perfektin taivutus

  • Partisiipin perfekti präsentiert voi taipua esim. partisiippirakenteessa (jollaiset monesti kääntyvät suomeksi tyylillä minun teke asia), koska verbi on merkitykseltään perfektiivinen eli se ilmaisee, että sen saamassa objektissa tapahtuu muutoksia.
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi präsentierter [luo] präsentierte präsentiertes [luo] präsentierte
akkusatiivi präsentierten präsentierte präsentiertes präsentierte
datiivi präsentiertem [luo] präsentierter präsentiertem präsentierten
genetiivi präsentierten präsentierter präsentierten präsentierter
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi präsentierte präsentierte präsentierte präsentierten
akkusatiivi präsentierten präsentierte präsentierte präsentierten
datiivi präsentierten präsentierten präsentierten präsentierten
genetiivi präsentierten präsentierten präsentierten präsentierten
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi präsentierter präsentierte präsentiertes präsentierten
akkusatiivi präsentierten präsentierte präsentiertes präsentierten
datiivi präsentierten präsentierten präsentierten präsentierten
genetiivi präsentierten präsentierten präsentierten präsentierten