Liite:Verbitaivutus/saksa/nicken

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi nicken
partisiipin preesens nickend [luo]
partisiipin perfekti genickt [luo]
apuverbi haben
Persoonamuodot
indikatiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. nicke [luo] nicken 1. nickte [luo] nickten [luo] 1. haben genickt haben genickt 1. hatte genickt hatten genickt
2. nickst [luo] nickt 2. nicktest [luo] nicktet [luo] 2. hast genickt habt genickt 2. hattest genickt hattet genickt
3. nickt [luo] nicken 3. nickte nickten 3. hat genickt haben genickt 3. hatte genickt hatten genickt
konjunktiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. nicke nicken 1. nickte nickten 1. habe genickt haben genickt 1. hätte genickt hätten genickt
2. nickest [luo] nicket [luo] 2. nicktest nicktet 2. habest genickt habet genickt 2. hättest genickt hättet genickt
3. nicke nicken 3. nickte nickten 3. habe genickt haben genickt 3. hätte genickt hätten genickt
imperatiivi
pers. yks. mon.
1. nicken wir
2. nick(e) (epämuodollinen)
nicken Sie (muodollinen)
nickt (epämuodollinen)
nicken Sie (muodollinen)
3. nicke er/sie/es nicken sie