Liite:Verbitaivutus/saksa/meiden

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi meiden
partisiipin preesens meidend [luo]
partisiipin perfekti gemieden [luo]
apuverbi haben
Persoonamuodot
indikatiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. meide [luo] meiden 1. mied [luo] mieden [luo] 1. haben gemieden haben gemieden 1. hatte gemieden hatten gemieden
2. meidest [luo] meidet 2. miedest [luo] miedet [luo] 2. hast gemieden habt gemieden 2. hattest gemieden hattet gemieden
3. meidet [luo] meiden 3. mied mieden 3. hat gemieden haben gemieden 3. hatte gemieden hatten gemieden
konjunktiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. meide meiden 1. miede [luo] mieden 1. habe gemieden haben gemieden 1. hätte gemieden hätten gemieden
2. meidest meidet 2. miedest miedet 2. habest gemieden habet gemieden 2. hättest gemieden hättet gemieden
3. meide meiden 3. miede mieden 3. habe gemieden haben gemieden 3. hätte gemieden hätten gemieden
imperatiivi
pers. yks. mon.
1. meiden wir
2. meid(e[luo] (epämuodollinen)
meiden Sie (muodollinen)
meidet (epämuodollinen)
meiden Sie (muodollinen)
3. meide er/sie/es meiden sie