Liite:Verbitaivutus/saksa/labern

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi labern
partisiipin preesens labernd
partisiipin perfekti gelabert
apuverbi haben
Persoonamuodot
indikatiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. labere labern 1. laberte laberten 1. haben gelabert haben gelabert 1. hatte gelabert hatten gelabert
2. laberst labert 2. labertest labertet 2. hast gelabert habt gelabert 2. hattest gelabert hattet gelabert
3. labert labern 3. laberte laberten 3. hat gelabert haben gelabert 3. hatte gelabert hatten gelabert
konjunktiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. labere laberen 1. laberte laberten 1. habe gelabert haben gelabert 1. hätte gelabert hätten gelabert
2. laberest laberet luo 2. labertest labertet 2. habest gelabert habet gelabert 2. hättest gelabert hättet gelabert
3. labere laberen 3. laberte laberten 3. habe gelabert haben gelabert 3. hätte gelabert hätten gelabert
imperatiivi
pers. yks. mon.
1. labern wir
lass uns labern
2. labere (epämuodollinen)
labern Sie (muodollinen)
labert (epämuodollinen)
labern Sie (muodollinen)
3. labere er/sie/es labern sie