Siirry sisältöön

Liite:Verbitaivutus/saksa/irren

Wikisanakirjasta
Nominaalimuodot
infinitiivi irren
partisiipin preesens irrend[luo]
partisiipin perfekti geirrt[luo]
apuverbi haben
Persoonamuodot
indikatiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. irre[luo] irren 1. irrte[luo] irrten[luo] 1. haben geirrt haben geirrt 1. hatte geirrt hatten geirrt
2. irrst[luo] irrt 2. irrtest[luo] irrtet[luo] 2. hast geirrt habt geirrt 2. hattest geirrt hattet geirrt
3. irrt[luo] irren 3. irrte irrten 3. hat geirrt haben geirrt 3. hatte geirrt hatten geirrt
konjunktiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. irre irren 1. irrte irrten 1. habe geirrt haben geirrt 1. hätte geirrt hätten geirrt
2. irrest[luo] irret[luo] 2. irrtest irrtet 2. habest geirrt habet geirrt 2. hättest geirrt hättet geirrt
3. irre irren 3. irrte irrten 3. habe geirrt haben geirrt 3. hätte geirrt hätten geirrt
imperatiivi
pers. yks. mon.
1. irren wir
2. irr(e)[luo] (epämuodollinen)
irren Sie (muodollinen)
irrt (epämuodollinen)
irren Sie (muodollinen)
3. irre er/sie/es irren sie