Siirry sisältöön

Liite:Verbitaivutus/saksa/heben

Wikisanakirjasta
Nominaalimuodot
infinitiivi heben
partisiipin preesens hebend[luo]
partisiipin perfekti gehoben[luo]
apuverbi haben/sein
Persoonamuodot
indikatiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. hebe[luo] heben 1. hob[luo] hoben[luo] 1. habe/bin gehoben haben/sind gehoben 1. hatte/war gehoben hatten/waren gehoben
2. hebst[luo] hebt 2. hobst[luo] hobt[luo] 2. hast/bist gehoben habt/seid gehoben 2. hattest/warst gehoben hattet/wart gehoben
3. hebt[luo] heben 3. hob hoben 3. hat/ist gehoben haben/sind gehoben 3. hatte/war gehoben hatten/waren gehoben
konjunktiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. hebe heben 1. höbe
(hübe)[luo]
höben
(hüben)[luo]
1. habe/sei gehoben haben/seien gehoben 1. hätte/wäre gehoben hätten/wären gehoben
2. hebest[luo] hebet[luo] 2. höbest
(hübest)[luo]
höbet
(hübet)[luo]
2. habest/sei(e)st gehoben habet/seiet gehoben 2. hättest/wärest gehoben hättet/wäret gehoben
3. hebe heben 3. höbe
(hübe)
höben
(hüben)
3. habe/sei gehoben haben/seien gehoben 3. hätte/wäre gehoben hätten/wären gehoben
imperatiivi
pers. yks. mon.
1. heben wir
2. heb(e)[luo] (epämuodollinen)
heben Sie (muodollinen)
hebt (epämuodollinen)
heben Sie (muodollinen)
3. hebe er/sie/es heben sie

Partisiipin perfektin taivutus

  • Partisiipin perfekti gehoben voi taipua esim. partisiippirakenteessa (jollaiset monesti kääntyvät suomeksi tyylillä minun teke asia), koska verbi on merkitykseltään perfektiivinen eli se ilmaisee, että sen saamassa objektissa tapahtuu muutoksia.
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi gehobener [luo] gehobene [luo] gehobenes [luo] gehobene
akkusatiivi gehobenen [luo] gehobene gehobenes gehobene
datiivi gehobenem [luo] gehobener gehobenem gehobenen
genetiivi gehobenen gehobener gehobenen gehobener
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi gehobene gehobene gehobene gehobenen
akkusatiivi gehobenen gehobene gehobene gehobenen
datiivi gehobenen gehobenen gehobenen gehobenen
genetiivi gehobenen gehobenen gehobenen gehobenen
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi gehobener gehobene gehobenes gehobenen
akkusatiivi gehobenen gehobene gehobenes gehobenen
datiivi gehobenen gehobenen gehobenen gehobenen
genetiivi gehobenen gehobenen gehobenen gehobenen