Liite:Verbitaivutus/saksa/graben

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi graben
partisiipin preesens grabend[luo]
partisiipin perfekti gegraben[luo]
apuverbi haben
Persoonamuodot
indikatiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. grabe[luo] graben 1. grub[luo] gruben[luo] 1. haben gegraben haben gegraben 1. hatte gegraben hatten gegraben
2. gräbst[luo] grabt[luo] 2. grubst[luo] grubt[luo] 2. hast gegraben habt gegraben 2. hattest gegraben hattet gegraben
3. gräbt[luo] graben 3. grub gruben 3. hat gegraben haben gegraben 3. hatte gegraben hatten gegraben
konjunktiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. grabe graben 1. grübe[luo] grüben[luo] 1. habe gegraben haben gegraben 1. hätte gegraben hätten gegraben
2. grabest[luo] grabet[luo] 2. grübest[luo] grübet[luo] 2. habest gegraben habet gegraben 2. hättest gegraben hättet gegraben
3. grabe graben 3. grübe grüben 3. habe gegraben haben gegraben 3. hätte gegraben hätten gegraben
imperatiivi
pers. yks. mon.
1. graben wir
2. grab(e)[luo] (epämuodollinen)
graben Sie (muodollinen)
grabt (epämuodollinen)
graben Sie (muodollinen)
3. grabe er/sie/es graben sie