Liite:Verbitaivutus/saksa/grämen

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi grämen
partisiipin preesens grämend
partisiipin perfekti gegrämt
apuverbi haben
Persoonamuodot
indikatiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. gräme grämen 1. grämte grämten 1. haben gegrämt haben gegrämt 1. hatte gegrämt hatten gegrämt
2. grämst grämt 2. grämtest grämtet 2. hast gegrämt habt gegrämt 2. hattest gegrämt hattet gegrämt
3. grämt grämen 3. grämte grämten 3. hat gegrämt haben gegrämt 3. hatte gegrämt hatten gegrämt
konjunktiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. gräme grämen 1. grämte grämten 1. habe gegrämt haben gegrämt 1. hätte gegrämt hätten gegrämt
2. grämest grämet 2. grämtest grämtet 2. habest gegrämt habet gegrämt 2. hättest gegrämt hättet gegrämt
3. gräme grämen 3. grämte grämten 3. habe gegrämt haben gegrämt 3. hätte gegrämt hätten gegrämt
imperatiivi
pers. yks. mon.
1. grämen wir
2. gräm(e) (epämuodollinen)
grämen Sie (muodollinen)
grämt (epämuodollinen)
grämen Sie (muodollinen)
3. gräme er/sie/es grämen sie