Liite:Verbitaivutus/saksa/garantieren

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi garantieren
partisiipin preesens garantierend
partisiipin perfekti garantiert
apuverbi haben
Persoonamuodot
indikatiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. garantiere garantieren 1. garantierte garantierten 1. haben garantiert haben garantiert 1. hatte garantiert hatten garantiert
2. garantierst garantiert 2. garantiertest garantiertet 2. hast garantiert habt garantiert 2. hattest garantiert hattet garantiert
3. garantiert garantieren 3. garantierte garantierten 3. hat garantiert haben garantiert 3. hatte garantiert hatten garantiert
konjunktiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. garantiere garantieren 1. garantierte garantierten 1. habe garantiert haben garantiert 1. hätte garantiert hätten garantiert
2. garantierest garantieret 2. garantiertest garantiertet 2. habest garantiert habet garantiert 2. hättest garantiert hättet garantiert
3. garantiere garantieren 3. garantierte garantierten 3. habe garantiert haben garantiert 3. hätte garantiert hätten garantiert
imperatiivi
pers. yks. mon.
1. garantieren wir
2. garantiere (epämuodollinen)
garantieren Sie (muodollinen)
garantiert (epämuodollinen)
garantieren Sie (muodollinen)
3. garantiere er/sie/es garantieren sie

Partisiipin perfektin taivutus

  • Partisiipin perfekti garantiert voi taipua esim. partisiippirakenteessa (jollaiset monesti kääntyvät suomeksi tyylillä minun teke asia), koska verbi on merkitykseltään perfektiivinen eli se ilmaisee, että sen saamassa objektissa tapahtuu muutoksia.
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi garantierter [luo] garantierte garantiertes [luo] garantierte
akkusatiivi garantierten garantierte garantiertes garantierte
datiivi garantiertem [luo] garantierter garantiertem garantierten
genetiivi garantierten garantierter garantierten garantierter
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi garantierte garantierte garantierte garantierten
akkusatiivi garantierten garantierte garantierte garantierten
datiivi garantierten garantierten garantierten garantierten
genetiivi garantierten garantierten garantierten garantierten
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi garantierter garantierte garantiertes garantierten
akkusatiivi garantierten garantierte garantiertes garantierten
datiivi garantierten garantierten garantierten garantierten
genetiivi garantierten garantierten garantierten garantierten