Liite:Verbitaivutus/saksa/fassen

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi fassen
partisiipin preesens fassend
partisiipin perfekti gefasst
apuverbi haben
Persoonamuodot
indikatiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. fasse fassen 1. fasste fassten 1. haben gefasst haben gefasst 1. hatte gefasst hatten gefasst
2. fasst fasst 2. fasstest fasstet 2. hast gefasst habt gefasst 2. hattest gefasst hattet gefasst
3. fasst fassen 3. fasste fassten 3. hat gefasst haben gefasst 3. hatte gefasst hatten gefasst
konjunktiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. fasse fassen 1. fasste fassten 1. habe gefasst haben gefasst 1. hätte gefasst hätten gefasst
2. fassest fasset 2. fasstest fasstet 2. habest gefasst habet gefasst 2. hättest gefasst hättet gefasst
3. fasse fassen 3. fasste fassten 3. habe gefasst haben gefasst 3. hätte gefasst hätten gefasst
imperatiivi
pers. yks. mon.
1. fassen wir
2. fass(e) (epämuodollinen)
fassen Sie (muodollinen)
fasst (epämuodollinen)
fassen Sie (muodollinen)
3. fasse er/sie/es fassen sie

Partisiipin perfektin taivutus

  • Partisiipin perfekti gefasst voi taipua esim. partisiippirakenteessa (jollaiset monesti kääntyvät suomeksi tyylillä minun teke asia), koska verbi on merkitykseltään perfektiivinen eli se ilmaisee, että sen saamassa objektissa tapahtuu muutoksia.
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi gefasster [luo] gefasste [luo] gefasstes [luo] gefasste
akkusatiivi gefassten [luo] gefasste gefasstes gefasste
datiivi gefasstem [luo] gefasster gefasstem gefassten
genetiivi gefassten gefasster gefassten gefasster
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi gefasste gefasste gefasste gefassten
akkusatiivi gefassten gefasste gefasste gefassten
datiivi gefassten gefassten gefassten gefassten
genetiivi gefassten gefassten gefassten gefassten
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi gefasster gefasste gefasstes gefassten
akkusatiivi gefassten gefasste gefasstes gefassten
datiivi gefassten gefassten gefassten gefassten
genetiivi gefassten gefassten gefassten gefassten