Liite:Verbitaivutus/saksa/erfüllen

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi erfüllen
partisiipin preesens erfüllend
partisiipin perfekti erfüllt
apuverbi haben
Persoonamuodot
indikatiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. erfülle erfüllen 1. erfüllte erfüllten 1. haben erfüllt haben erfüllt 1. hatte erfüllt hatten erfüllt
2. erfüllst erfüllt 2. erfülltest erfülltet 2. hast erfüllt habt erfüllt 2. hattest erfüllt hattet erfüllt
3. erfüllt erfüllen 3. erfüllte erfüllten 3. hat erfüllt haben erfüllt 3. hatte erfüllt hatten erfüllt
konjunktiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. erfülle erfüllen 1. erfüllte erfüllten 1. habe erfüllt haben erfüllt 1. hätte erfüllt hätten erfüllt
2. erfüllest erfüllet 2. erfülltest erfülltet 2. habest erfüllt habet erfüllt 2. hättest erfüllt hättet erfüllt
3. erfülle erfüllen 3. erfüllte erfüllten 3. habe erfüllt haben erfüllt 3. hätte erfüllt hätten erfüllt
imperatiivi
pers. yks. mon.
1. erfüllen wir
2. erfüll(e) (epämuodollinen)
erfüllen Sie (muodollinen)
erfüllt (epämuodollinen)
erfüllen Sie (muodollinen)
3. erfülle er/sie/es erfüllen sie

Partisiipin perfektin taivutus

  • Partisiipin perfekti erfüllt voi taipua esim. partisiippirakenteessa (jollaiset monesti kääntyvät suomeksi tyylillä minun teke asia), koska verbi on merkitykseltään perfektiivinen eli se ilmaisee, että sen saamassa objektissa tapahtuu muutoksia.
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi erfüllter [luo] erfüllte erfülltes [luo] erfüllte
akkusatiivi erfüllten erfüllte erfülltes erfüllte
datiivi erfülltem [luo] erfüllter erfülltem erfüllten
genetiivi erfüllten erfüllter erfüllten erfüllter
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi erfüllte erfüllte erfüllte erfüllten
akkusatiivi erfüllten erfüllte erfüllte erfüllten
datiivi erfüllten erfüllten erfüllten erfüllten
genetiivi erfüllten erfüllten erfüllten erfüllten
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi erfüllter erfüllte erfülltes erfüllten
akkusatiivi erfüllten erfüllte erfülltes erfüllten
datiivi erfüllten erfüllten erfüllten erfüllten
genetiivi erfüllten erfüllten erfüllten erfüllten