Liite:Verbitaivutus/saksa/entkräften

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi entkräften
partisiipin preesens entkräftend[luo]
partisiipin perfekti entkräftet[luo]
apuverbi haben
Persoonamuodot
indikatiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. entkräfte[luo] entkräften 1. entkräftete[luo] entkräfteten[luo] 1. haben entkräftet haben entkräftet 1. hatte entkräftet hatten entkräftet
2. entkräftest[luo] entkräftet 2. entkräftetest[luo] entkräftetet[luo] 2. hast entkräftet habt entkräftet 2. hattest entkräftet hattet entkräftet
3. entkräftet entkräften 3. entkräftete entkräfteten 3. hat entkräftet haben entkräftet 3. hatte entkräftet hatten entkräftet
konjunktiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. entkräfte entkräften 1. entkräftete entkräfteten 1. habe entkräftet haben entkräftet 1. hätte entkräftet hätten entkräftet
2. entkräftest entkräftet 2. entkräftetest entkräftetet 2. habest entkräftet habet entkräftet 2. hättest entkräftet hättet entkräftet
3. entkräfte entkräften 3. entkräftete entkräfteten 3. habe entkräftet haben entkräftet 3. hätte entkräftet hätten entkräftet
imperatiivi
pers. yks. mon.
1. entkräften wir
2. entkräft(e)[luo] (epämuodollinen)
entkräften Sie (muodollinen)
entkräftet (epämuodollinen)
entkräften Sie (muodollinen)
3. entkräfte er/sie/es entkräften sie