Liite:Verbitaivutus/saksa/dürfen

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi dürfen
partisiipin preesens dürfend
partisiipin perfekti gedurft
apuverbi haben
Persoonamuodot
indikatiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. darf dürfen 1. durfte durften 1. haben gedurft haben gedurft 1. hatte gedurft hatten gedurft
2. darfst dürft 2. durftest durftet 2. hast gedurft habt gedurft 2. hattest gedurft hattet gedurft
3. darf dürfen 3. durfte durften 3. hat gedurft haben gedurft 3. hatte gedurft hatten gedurft
konjunktiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. dürfe dürfen 1. dürfte dürften 1. habe gedurft haben gedurft 1. hätte gedurft hätten gedurft
2. dürfest dürfet 2. dürftest dürftet 2. habest gedurft habet gedurft 2. hättest gedurft hättet gedurft
3. dürfe dürfen 3. dürfte dürften 3. habe gedurft haben gedurft 3. hätte gedurft hätten gedurft
imperatiivi
pers. yks. mon.
1.
2.
3.