Liite:Verbitaivutus/saksa/akzeptieren

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi akzeptieren
partisiipin preesens akzeptierend
partisiipin perfekti akzeptiert
apuverbi haben
Persoonamuodot
indikatiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. akzeptiere akzeptieren 1. akzeptierte akzeptierten 1. haben akzeptiert haben akzeptiert 1. hatte akzeptiert hatten akzeptiert
2. akzeptierst akzeptiert 2. akzeptiertest akzeptiertet 2. hast akzeptiert habt akzeptiert 2. hattest akzeptiert hattet akzeptiert
3. akzeptiert akzeptieren 3. akzeptierte akzeptierten 3. hat akzeptiert haben akzeptiert 3. hatte akzeptiert hatten akzeptiert
konjunktiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. akzeptiere akzeptieren 1. akzeptierte akzeptierten 1. habe akzeptiert haben akzeptiert 1. hätte akzeptiert hätten akzeptiert
2. akzeptierest akzeptieret 2. akzeptiertest akzeptiertet 2. habest akzeptiert habet akzeptiert 2. hättest akzeptiert hättet akzeptiert
3. akzeptiere akzeptieren 3. akzeptierte akzeptierten 3. habe akzeptiert haben akzeptiert 3. hätte akzeptiert hätten akzeptiert
imperatiivi
pers. yks. mon.
1. akzeptieren wir
lass uns akzeptieren
2. akzeptiere (epämuodollinen)
akzeptieren Sie (muodollinen)
akzeptiert (epämuodollinen)
akzeptieren Sie (muodollinen)
3. akzeptiere er/sie/es akzeptieren sie

Partisiipin perfektin taivutus[muokkaa]

  • Partisiipin perfekti akzeptiert voi taipua esim. partisiippirakenteessa (jollaiset monesti kääntyvät suomeksi tyylillä minun teke asia), koska verbi on merkitykseltään perfektiivinen eli se ilmaisee, että sen saamassa objektissa tapahtuu muutoksia.
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi akzeptierter akzeptierte akzeptiertes akzeptierte
akkusatiivi akzeptierten akzeptierte akzeptiertes akzeptierte
datiivi akzeptiertem akzeptierter akzeptiertem akzeptierten
genetiivi akzeptierten akzeptierter akzeptierten akzeptierter
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi akzeptierte akzeptierte akzeptierte akzeptierten
akkusatiivi akzeptierten akzeptierte akzeptierte akzeptierten
datiivi akzeptierten akzeptierten akzeptierten akzeptierten
genetiivi akzeptierten akzeptierten akzeptierten akzeptierten
Sekataivutus (artikkelin ein ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi akzeptierter akzeptierte akzeptiertes akzeptierten
akkusatiivi akzeptierten akzeptierte akzeptiertes akzeptierten
datiivi akzeptierten akzeptierten akzeptierten akzeptierten
genetiivi akzeptierten akzeptierten akzeptierten akzeptierten