Liite:Verbitaivutus/saksa/adoptieren

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi adoptieren
partisiipin preesens adoptierend
partisiipin perfekti adoptiert
apuverbi haben
Persoonamuodot
indikatiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. adoptiere adoptieren 1. adoptierte adoptierten 1. haben adoptiert haben adoptiert 1. hatte adoptiert hatten adoptiert
2. adoptierst adoptiert 2. adoptiertest adoptiertet 2. hast adoptiert habt adoptiert 2. hattest adoptiert hattet adoptiert
3. adoptiert adoptieren 3. adoptierte adoptierten 3. hat adoptiert haben adoptiert 3. hatte adoptiert hatten adoptiert
konjunktiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. adoptiere adoptieren 1. adoptierte adoptierten 1. habe adoptiert haben adoptiert 1. hätte adoptiert hätten adoptiert
2. adoptierest adoptieret 2. adoptiertest adoptiertet 2. habest adoptiert habet adoptiert 2. hättest adoptiert hättet adoptiert
3. adoptiere adoptieren 3. adoptierte adoptierten 3. habe adoptiert haben adoptiert 3. hätte adoptiert hätten adoptiert
imperatiivi
pers. yks. mon.
1. adoptieren wir
2. adoptier(e) (epämuodollinen)
adoptieren Sie (muodollinen)
adoptiert (epämuodollinen)
adoptieren Sie (muodollinen)
3. adoptiere er/sie/es adoptieren sie

Partisiipin perfektin taivutus

  • Partisiipin perfekti adoptiert voi taipua esim. partisiippirakenteessa (jollaiset monesti kääntyvät suomeksi tyylillä minun teke asia), koska verbi on merkitykseltään perfektiivinen eli se ilmaisee, että sen saamassa objektissa tapahtuu muutoksia.
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi adoptierter [luo] adoptierte adoptiertes [luo] adoptierte
akkusatiivi adoptierten adoptierte adoptiertes adoptierte
datiivi adoptiertem [luo] adoptierter adoptiertem adoptierten
genetiivi adoptierten adoptierter adoptierten adoptierter
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi adoptierte adoptierte adoptierte adoptierten
akkusatiivi adoptierten adoptierte adoptierte adoptierten
datiivi adoptierten adoptierten adoptierten adoptierten
genetiivi adoptierten adoptierten adoptierten adoptierten
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi adoptierter adoptierte adoptiertes adoptierten
akkusatiivi adoptierten adoptierte adoptiertes adoptierten
datiivi adoptierten adoptierten adoptierten adoptierten
genetiivi adoptierten adoptierten adoptierten adoptierten