Liite:Verbitaivutus/saksa/ändern

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi ändern
partisiipin preesens ändernd
partisiipin perfekti geändert
apuverbi haben
Persoonamuodot
indikatiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. ändere ändern 1. änderte änderten 1. haben geändert haben geändert 1. hatte geändert hatten geändert
2. änderst ändert 2. ändertest ändertet 2. hast geändert habt geändert 2. hattest geändert hattet geändert
3. ändert ändern 3. änderte änderten 3. hat geändert haben geändert 3. hatte geändert hatten geändert
konjunktiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. ändere änderen 1. änderte änderten 1. habe geändert haben geändert 1. hätte geändert hätten geändert
2. änderest änderet 2. ändertest ändertet 2. habest geändert habet geändert 2. hättest geändert hättet geändert
3. ändere änderen 3. änderte änderten 3. habe geändert haben geändert 3. hätte geändert hätten geändert
imperatiivi
pers. yks. mon.
1. ändern wir
2. ändere (epämuodollinen)
ändern Sie (muodollinen)
ändert (epämuodollinen)
ändern Sie (muodollinen)
3. ändere er/sie/es ändern sie

Partisiipin perfektin taivutus

  • Partisiipin perfekti geändert voi taipua esim. partisiippirakenteessa (jollaiset monesti kääntyvät suomeksi tyylillä minun teke asia), koska verbi on merkitykseltään perfektiivinen eli se ilmaisee, että sen saamassa objektissa tapahtuu muutoksia.
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi geänderter [luo] geänderte [luo] geändertes [luo] geänderte
akkusatiivi geänderten [luo] geänderte geändertes geänderte
datiivi geändertem [luo] geänderter geändertem geänderten
genetiivi geänderten geänderter geänderten geänderter
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi geänderte geänderte geänderte geänderten
akkusatiivi geänderten geänderte geänderte geänderten
datiivi geänderten geänderten geänderten geänderten
genetiivi geänderten geänderten geänderten geänderten
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi geänderter geänderte geändertes geänderten
akkusatiivi geänderten geänderte geändertes geänderten
datiivi geänderten geänderten geänderten geänderten
genetiivi geänderten geänderten geänderten geänderten