Liite:Verbitaivutus/ranska/vomir

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Nominaalimuodot[muokkaa]

preesens perfekti
infinitiivi vomir avoir vomi
gerundiivi en vomissant en ayant vomi
partisiippi vomissant vomi
apuverbi avoir

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. vomis vomissons 1. vomissais vomissions 1. vomis vomîmes 1. vomirai vomirons
2. vomis vomissez 2. vomissais vomissiez 2. vomis vomîtes 2. vomiras vomirez
3. vomit vomissent 3. vomissait vomissaient 3. vomit vomirent 3. vomira vomiront
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty yks. perfekti yhdistetty futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. ai vomi avons vomi 1. avais vomi avions vomi 1. eus vomi eûmes vomi 1. aurai vomi aurons vomi
2. as vomi avez vomi 2. avais vomi aviez vomi 2. eus vomi eûtes vomi 2. auras vomi aurez vomi
3. a vomi ont vomi 3. avait vomi avaient vomi 3. eut vomi eurent vomi 3. aura vomi auront vomi
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. vomisse vomissions 1. vomisse vomissions
2. vomisses vomissiez 1. vomisses vomissiez
3. vomisse vomissent 3. vomît vomissent
perfekti pluskvamperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. aie vomi ayons vomi 1. eusse vomi eussions vomi
2. aies vomi ayez vomi 2. eusses vomi eussiez vomi
3. ait vomi aient vomi 3. eût vomi eussent vomi
Konditionaali
preesens
persoona yksikkö monikko
1. vomirais vomirions
2. vomirais vomiriez
3. vomirait vomiraient
perfekti
persoona yksikkö monikko
1. aurais vomi aurions vomi
2. aurais vomi auriez vomi
3. aurait vomi auraient vomi
Imperatiivi
persoona yksikkö monikko
1. vomissons
2. vomis vomissez