Liite:Verbitaivutus/ranska/trébucher

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Nominaalimuodot[muokkaa]

preesens perfekti
infinitiivi trébucher avoir trébuché
gerundiivi en trébuchant luo en ayant trébuché
partisiippi trébuchant trébuché
apuverbi avoir

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. trébuche luo trébuchons luo 1. trébuchais luo trébuchions luo 1. trébuchai luo trébuchâmes luo 1. trébucherai luo trébucherons luo
2. trébuches trébuchez luo 2. trébuchais trébuchiez luo 2. trébuchas luo trébuchâtes luo 2. trébucheras luo trébucherez luo
3. trébuche trébuchent luo 3. trébuchait luo trébuchaient luo 3. trébucha luo trébuchèrent luo 3. trébuchera luo trébucheront luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty yks. perfekti yhdistetty futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. ai trébuché avons trébuché 1. avais trébuché avions trébuché 1. eus trébuché eûmes trébuché 1. aurai trébuché aurons trébuché
2. as trébuché avez trébuché 2. avais trébuché aviez trébuché 2. eus trébuché eûtes trébuché 2. auras trébuché aurez trébuché
3. a trébuché ont trébuché 3. avait trébuché avaient trébuché 3. eut trébuché eurent trébuché 3. aura trébuché auront trébuché
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. trébuche trébuchions 1. trébuchasse luo trébuchassions luo
2. trébuches trébuchiez 1. trébuchasses luo trébuchassiez luo
3. trébuche trébuchent 3. trébuchât luo trébuchassent luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. aie trébuché ayons trébuché 1. eusse trébuché eussions trébuché
2. aies trébuché ayez trébuché 2. eusses trébuché eussiez trébuché
3. ait trébuché aient trébuché 3. eût trébuché eussent trébuché
Konditionaali
preesens
persoona yksikkö monikko
1. trébucherais luo trébucherions luo
2. trébucherais trébucheriez luo
3. trébucherait luo trébucheraient luo
perfekti
persoona yksikkö monikko
1. aurais trébuché aurions trébuché
2. aurais trébuché auriez trébuché
3. aurait trébuché auraient trébuché
Imperatiivi
persoona yksikkö monikko
1. trébuchons
2. trébuche trébuchez