Liite:Verbitaivutus/ranska/tarir

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Nominaalimuodot[muokkaa]

preesens perfekti
infinitiivi tarir avoir tari
gerundiivi en tarissant en ayant tari
partisiippi tarissant tari
apuverbi avoir

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. taris tarissons 1. tarissais tarissions 1. taris tarîmes 1. tarirai tarirons
2. taris tarissez 2. tarissais tarissiez 2. taris tarîtes 2. tariras tarirez
3. tarit tarissent 3. tarissait tarissaient 3. tarit tarirent 3. tarira tariront
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty yks. perfekti yhdistetty futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. ai tari avons tari 1. avais tari avions tari 1. eus tari eûmes tari 1. aurai tari aurons tari
2. as tari avez tari 2. avais tari aviez tari 2. eus tari eûtes tari 2. auras tari aurez tari
3. a tari ont tari 3. avait tari avaient tari 3. eut tari eurent tari 3. aura tari auront tari
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. tarisse tarissions 1. tarisse tarissions
2. tarisses tarissiez 1. tarisses tarissiez
3. tarisse tarissent 3. tarît tarissent
perfekti pluskvamperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. aie tari ayons tari 1. eusse tari eussions tari
2. aies tari ayez tari 2. eusses tari eussiez tari
3. ait tari aient tari 3. eût tari eussent tari
Konditionaali
preesens
persoona yksikkö monikko
1. tarirais taririons
2. tarirais taririez
3. tarirait tariraient
perfekti
persoona yksikkö monikko
1. aurais tari aurions tari
2. aurais tari auriez tari
3. aurait tari auraient tari
Imperatiivi
persoona yksikkö monikko
1. tarissons
2. taris tarissez