Siirry sisältöön

Liite:Verbitaivutus/ranska/taire

Wikisanakirjasta

Nominaalimuodot

[muokkaa]
preesens perfekti
infinitiivi taire avoir tu
gerundiivi en taisant en ayant tu
partisiippi taisant tu
apuverbi avoir

Persoonamuodot

[muokkaa]
Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. tais taisons 1. taisais taisions 1. tus tûmes 1. tairai tairons
2. tais taisez 2. taisais taisiez 2. tus tûtes 2. tairas tairez
3. tait taisent 3. taisait taisaient 3. tut turent 3. taira tairont
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty yks. perfekti yhdistetty futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. ai tu avons tu 1. avais tu avions tu 1. eus tu eûmes tu 1. aurai tu aurons tu
2. as tu avez tu 2. avais tu aviez tu 2. eus tu eûtes tu 2. auras tu aurez tu
3. a tu ont tu 3. avait tu avaient tu 3. eut tu eurent tu 3. aura tu auront tu
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. taise taisions 1. tusse tussions
2. taises taisiez 1. tusses tussiez
3. taise taisent 3. tût tussent
perfekti pluskvamperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. aie tu ayons tu 1. eusse tu eussions tu
2. aies tu ayez tu 2. eusses tu eussiez tu
3. ait tu aient tu 3. eût tu eussent tu
Konditionaali
preesens
persoona yksikkö monikko
1. tairais tairions
2. tairais tairiez
3. tairait tairaient
perfekti
persoona yksikkö monikko
1. aurais tu aurions tu
2. aurais tu auriez tu
3. aurait tu auraient tu
Imperatiivi
persoona yksikkö monikko
1. taisons
2. tais taisez