Liite:Verbitaivutus/ranska/ramer

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Nominaalimuodot[muokkaa]

preesens perfekti
infinitiivi ramer avoir ramé
gerundiivi en ramant luo en ayant ramé
partisiippi ramant ramé
apuverbi avoir

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. rame ramons luo 1. ramais luo ramions luo 1. ramai luo ramâmes luo 1. ramerai luo ramerons luo
2. rames ramez luo 2. ramais ramiez luo 2. ramas luo ramâtes luo 2. rameras luo ramerez luo
3. rame rament luo 3. ramait luo ramaient luo 3. rama ramèrent luo 3. ramera luo rameront luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty yks. perfekti yhdistetty futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. ai ramé avons ramé 1. avais ramé avions ramé 1. eus ramé eûmes ramé 1. aurai ramé aurons ramé
2. as ramé avez ramé 2. avais ramé aviez ramé 2. eus ramé eûtes ramé 2. auras ramé aurez ramé
3. a ramé ont ramé 3. avait ramé avaient ramé 3. eut ramé eurent ramé 3. aura ramé auront ramé
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. rame ramions 1. ramasse luo ramassions luo
2. rames ramiez 1. ramasses luo ramassiez luo
3. rame rament 3. ramât luo ramassent luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. aie ramé ayons ramé 1. eusse ramé eussions ramé
2. aies ramé ayez ramé 2. eusses ramé eussiez ramé
3. ait ramé aient ramé 3. eût ramé eussent ramé
Konditionaali
preesens
persoona yksikkö monikko
1. ramerais luo ramerions luo
2. ramerais rameriez luo
3. ramerait luo rameraient luo
perfekti
persoona yksikkö monikko
1. aurais ramé aurions ramé
2. aurais ramé auriez ramé
3. aurait ramé auraient ramé
Imperatiivi
persoona yksikkö monikko
1. ramons
2. rame ramez