Liite:Verbitaivutus/ranska/pratiquer

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Nominaalimuodot[muokkaa]

preesens perfekti
infinitiivi pratiquer avoir pratiqué
gerundiivi en pratiquant en ayant pratiqué
partisiippi pratiquant pratiqué
apuverbi avoir

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. pratique pratiquons [luo] 1. pratiquais luo pratiquions luo 1. pratiquai luo pratiquâmes luo 1. pratiquerai luo pratiquerons luo
2. pratiques pratiquez [luo] 2. pratiquais pratiquiez luo 2. pratiquas luo pratiquâtes luo 2. pratiqueras luo pratiquerez luo
3. pratique pratiquent [luo] 3. pratiquait luo pratiquaient luo 3. pratiqua luo pratiquèrent luo 3. pratiquera luo pratiqueront luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty yks. perfekti yhdistetty futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. ai pratiqué avons pratiqué 1. avais pratiqué avions pratiqué 1. eus pratiqué eûmes pratiqué 1. aurai pratiqué aurons pratiqué
2. as pratiqué avez pratiqué 2. avais pratiqué aviez pratiqué 2. eus pratiqué eûtes pratiqué 2. auras pratiqué aurez pratiqué
3. a pratiqué ont pratiqué 3. avait pratiqué avaient pratiqué 3. eut pratiqué eurent pratiqué 3. aura pratiqué auront pratiqué
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. pratique pratiquions 1. pratiquasse luo pratiquassions luo
2. pratiques pratiquiez 1. pratiquasses luo pratiquassiez luo
3. pratique pratiquent 3. pratiquât luo pratiquassent luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. aie pratiqué ayons pratiqué 1. eusse pratiqué eussions pratiqué
2. aies pratiqué ayez pratiqué 2. eusses pratiqué eussiez pratiqué
3. ait pratiqué aient pratiqué 3. eût pratiqué eussent pratiqué
Konditionaali
preesens
persoona yksikkö monikko
1. pratiquerais luo pratiquerions luo
2. pratiquerais pratiqueriez luo
3. pratiquerait luo pratiqueraient luo
perfekti
persoona yksikkö monikko
1. aurais pratiqué aurions pratiqué
2. aurais pratiqué auriez pratiqué
3. aurait pratiqué auraient pratiqué
Imperatiivi
persoona yksikkö monikko
1. pratiquons
2. pratique pratiquez