Liite:Verbitaivutus/ranska/obéir

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Nominaalimuodot[muokkaa]

preesens perfekti
infinitiivi obéir avoir obéi
gerundiivi en obéissant en ayant obéi
partisiippi obéissant obéi
apuverbi avoir

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. obéis obéissons 1. obéissais obéissions 1. obéis obéîmes 1. obéirai obéirons
2. obéis obéissez 2. obéissais obéissiez 2. obéis obéîtes 2. obéiras obéirez
3. obéit obéissent 3. obéissait obéissaient 3. obéit obéirent 3. obéira obéiront
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty yks. perfekti yhdistetty futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. ai obéi avons obéi 1. avais obéi avions obéi 1. eus obéi eûmes obéi 1. aurai obéi aurons obéi
2. as obéi avez obéi 2. avais obéi aviez obéi 2. eus obéi eûtes obéi 2. auras obéi aurez obéi
3. a obéi ont obéi 3. avait obéi avaient obéi 3. eut obéi eurent obéi 3. aura obéi auront obéi
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. obéisse obéissions 1. obéisse obéissions
2. obéisses obéissiez 1. obéisses obéissiez
3. obéisse obéissent 3. obéît obéissent
perfekti pluskvamperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. aie obéi ayons obéi 1. eusse obéi eussions obéi
2. aies obéi ayez obéi 2. eusses obéi eussiez obéi
3. ait obéi aient obéi 3. eût obéi eussent obéi
Konditionaali
preesens
persoona yksikkö monikko
1. obéirais obéirions
2. obéirais obéiriez
3. obéirait obéiraient
perfekti
persoona yksikkö monikko
1. aurais obéi aurions obéi
2. aurais obéi auriez obéi
3. aurait obéi auraient obéi
Imperatiivi
persoona yksikkö monikko
1. obéissons
2. obéis obéissez