Liite:Verbitaivutus/ranska/naître

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Nominaalimuodot[muokkaa]

preesens perfekti
infinitiivi naître être né(e)(s)
gerundiivi en naissant en étant né(e)(s)
partisiippi naissant
apuverbi être

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. nais naissons 1. naissais naissions 1. naquis naquîmes 1. naîtrai naîtrons
2. nais naissez 2. naissais naissiez 2. naquis naquîtes 2. naîtras naîtrez
3. naît naissent 3. naissait naissaient 3. naquit naquirent 3. naîtra naîtront
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty yks. perfekti yhdistetty futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. suis né(e) sommes né(e)s 1. étais né(e) étions né(e)s 1. fus né(e) fûmes né(e)s 1. serai né(e) serons né(e)s
2. es né(e) êtes né(e)(s) 2. étais né(e) étiez né(e)(s) 2. fus né(e) fûtes né(e)(s) 2. seras né(e) serez né(e)(s)
3. est né(e) sont né(e)s 3. était né(e) étaient né(e)s 3. fut né(e) furent né(e)s 3. sera né(e) seront né(e)s
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. naisse naissions 1. naquisse naquissions
2. naisses naissiez 1. naquisses naquissiez
3. naisse naissent 3. naquît naquissent
perfekti pluskvamperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. sois né(e) soyons né(e)s 1. fusse né(e) fussions né(e)s
2. sois né(e) soyez né(e)(s) 2. fusses né(e) fussiez né(e)(s)
3. soit né(e) soient né(e)s 3. fût né(e) fussent né(e)s
Konditionaali
preesens
persoona yksikkö monikko
1. naîtrais naîtrions
2. naîtrais naîtriez
3. naîtrait naîtraient
perfekti
persoona yksikkö monikko
1. serais né(e) serions né(e)s
2. serais né(e) seriez né(e)(s)
3. serait né(e) seraient né(e)s
Imperatiivi
persoona yksikkö monikko
1. naissons
2. nais naissez