Liite:Verbitaivutus/ranska/maquiller

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Nominaalimuodot[muokkaa]

preesens perfekti
infinitiivi maquiller avoir maquillé
gerundiivi en maquillant luo en ayant maquillé
partisiippi maquillant maquillé
apuverbi avoir

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. maquille luo maquillons luo 1. maquillais luo maquillions luo 1. maquillai luo maquillâmes luo 1. maquillerai luo maquillerons luo
2. maquilles maquillez luo 2. maquillais maquilliez luo 2. maquillas luo maquillâtes luo 2. maquilleras luo maquillerez luo
3. maquille maquillent luo 3. maquillait luo maquillaient luo 3. maquilla luo maquillèrent luo 3. maquillera luo maquilleront luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty yks. perfekti yhdistetty futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. ai maquillé avons maquillé 1. avais maquillé avions maquillé 1. eus maquillé eûmes maquillé 1. aurai maquillé aurons maquillé
2. as maquillé avez maquillé 2. avais maquillé aviez maquillé 2. eus maquillé eûtes maquillé 2. auras maquillé aurez maquillé
3. a maquillé ont maquillé 3. avait maquillé avaient maquillé 3. eut maquillé eurent maquillé 3. aura maquillé auront maquillé
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. maquille maquillions 1. maquillasse luo maquillassions luo
2. maquilles maquilliez 1. maquillasses luo maquillassiez luo
3. maquille maquillent 3. maquillât luo maquillassent luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. aie maquillé ayons maquillé 1. eusse maquillé eussions maquillé
2. aies maquillé ayez maquillé 2. eusses maquillé eussiez maquillé
3. ait maquillé aient maquillé 3. eût maquillé eussent maquillé
Konditionaali
preesens
persoona yksikkö monikko
1. maquillerais luo maquillerions luo
2. maquillerais maquilleriez luo
3. maquillerait luo maquilleraient luo
perfekti
persoona yksikkö monikko
1. aurais maquillé aurions maquillé
2. aurais maquillé auriez maquillé
3. aurait maquillé auraient maquillé
Imperatiivi
persoona yksikkö monikko
1. maquillons
2. maquille maquillez