Liite:Verbitaivutus/ranska/lacer

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Nominaalimuodot[muokkaa]

preesens perfekti
infinitiivi lacer avoir lacé
gerundiivi en laçant luo en ayant lacé
partisiippi laçant lacé
apuverbi avoir

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. lace laçons luo 1. laçais luo lacions luo 1. laçai luo laçâmes luo 1. lacerai luo lacerons luo
2. laces lacez luo 2. laçais laciez luo 2. laças luo laçâtes luo 2. laceras luo lacerez luo
3. lace lacent luo 3. laçait luo laçaient luo 3. laça luo lacèrent luo 3. lacera luo laceront luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty yks. perfekti yhdistetty futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. ai lacé avons lacé 1. avais lacé avions lacé 1. eus lacé eûmes lacé 1. aurai lacé aurons lacé
2. as lacé avez lacé 2. avais lacé aviez lacé 2. eus lacé eûtes lacé 2. auras lacé aurez lacé
3. a lacé ont lacé 3. avait lacé avaient lacé 3. eut lacé eurent lacé 3. aura lacé auront lacé
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. lace lacions 1. laçasse luo laçassions luo
2. laces laciez 1. laçasses luo laçassiez luo
3. lace lacent 3. laçât luo laçassent luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. aie lacé ayons lacé 1. eusse lacé eussions lacé
2. aies lacé ayez lacé 2. eusses lacé eussiez lacé
3. ait lacé aient lacé 3. eût lacé eussent lacé
Konditionaali
preesens
persoona yksikkö monikko
1. lacerais luo lacerions luo
2. lacerais laceriez luo
3. lacerait luo laceraient luo
perfekti
persoona yksikkö monikko
1. aurais lacé aurions lacé
2. aurais lacé auriez lacé
3. aurait lacé auraient lacé
Imperatiivi
persoona yksikkö monikko
1. laçons
2. lace lacez