Liite:Verbitaivutus/ranska/lécher

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Nominaalimuodot[muokkaa]

preesens perfekti
infinitiivi lécher avoir léché
gerundiivi en léchant luo en ayant léché
partisiippi léchant léché
apuverbi avoir

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. lèche léchons luo 1. léchais luo léchions luo 1. léchai luo léchâmes luo 1. lècherai luo lècherons luo
2. lèches léchez luo 2. léchais léchiez luo 2. léchas luo léchâtes luo 2. lècheras luo lècherez luo
3. lèche lèchent luo 3. léchait luo léchaient luo 3. lécha luo léchèrent luo 3. lèchera luo lècheront luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty yks. perfekti yhdistetty futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. ai léché avons léché 1. avais léché avions léché 1. eus léché eûmes léché 1. aurai léché aurons léché
2. as léché avez léché 2. avais léché aviez léché 2. eus léché eûtes léché 2. auras léché aurez léché
3. a léché ont léché 3. avait léché avaient léché 3. eut léché eurent léché 3. aura léché auront léché
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. lèche léchions 1. léchasse luo léchassions luo
2. lèches léchiez 1. léchasses luo léchassiez luo
3. lèche lèchent 3. léchât luo léchassent luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. aie léché ayons léché 1. eusse léché eussions léché
2. aies léché ayez léché 2. eusses léché eussiez léché
3. ait léché aient léché 3. eût léché eussent léché
Konditionaali
preesens
persoona yksikkö monikko
1. lècherais luo lècherions luo
2. lècherais lècheriez luo
3. lècherait luo lècheraient luo
perfekti
persoona yksikkö monikko
1. aurais léché aurions léché
2. aurais léché auriez léché
3. aurait léché auraient léché
Imperatiivi
persoona yksikkö monikko
1. léchons
2. lèche léchez