Liite:Verbitaivutus/ranska/gagner

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Nominaalimuodot[muokkaa]

preesens perfekti
infinitiivi gagner avoir gagné
gerundiivi en gagnant en ayant gagné
partisiippi gagnant gagné
apuverbi avoir

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. gagne luo gagnons [luo] 1. gagnais luo gagnions luo 1. gagnai luo gagnâmes luo 1. gagnerai luo gagnerons luo
2. gagnes gagnez [luo] 2. gagnais gagniez luo 2. gagnas luo gagnâtes luo 2. gagneras luo gagnerez luo
3. gagne gagnent [luo] 3. gagnait luo gagnaient luo 3. gagna gagnèrent luo 3. gagnera gagneront luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty yks. perfekti yhdistetty futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. ai gagné avons gagné 1. avais gagné avions gagné 1. eus gagné eûmes gagné 1. aurai gagné aurons gagné
2. as gagné avez gagné 2. avais gagné aviez gagné 2. eus gagné eûtes gagné 2. auras gagné aurez gagné
3. a gagné ont gagné 3. avait gagné avaient gagné 3. eut gagné eurent gagné 3. aura gagné auront gagné
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. gagne gagnions 1. gagnasse luo gagnassions luo
2. gagnes gagniez 1. gagnasses luo gagnassiez luo
3. gagne gagnent 3. gagnât luo gagnassent luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. aie gagné ayons gagné 1. eusse gagné eussions gagné
2. aies gagné ayez gagné 2. eusses gagné eussiez gagné
3. ait gagné aient gagné 3. eût gagné eussent gagné
Konditionaali
preesens
persoona yksikkö monikko
1. gagnerais luo gagnerions luo
2. gagnerais gagneriez luo
3. gagnerait luo gagneraient luo
perfekti
persoona yksikkö monikko
1. aurais gagné aurions gagné
2. aurais gagné auriez gagné
3. aurait gagné auraient gagné
Imperatiivi
persoona yksikkö monikko
1. gagnons
2. gagne gagnez