Liite:Verbitaivutus/ranska/former

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Nominaalimuodot[muokkaa]

preesens perfekti
infinitiivi former avoir formé
gerundiivi en formant en ayant formé
partisiippi formant formé
apuverbi avoir

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. forme formons luo 1. formais formions luo 1. formai formâmes luo 1. formerai luo formerons luo
2. formes formez luo 2. formais formiez luo 2. formas formâtes luo 2. formeras luo formerez luo
3. forme forment luo 3. formait luo formaient luo 3. forma formèrent luo 3. formera luo formeront luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty yks. perfekti yhdistetty futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. ai formé avons formé 1. avais formé avions formé 1. eus formé eûmes formé 1. aurai formé aurons formé
2. as formé avez formé 2. avais formé aviez formé 2. eus formé eûtes formé 2. auras formé aurez formé
3. a formé ont formé 3. avait formé avaient formé 3. eut formé eurent formé 3. aura formé auront formé
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. forme formions 1. formasse luo formassions luo
2. formes formiez 1. formasses luo formassiez luo
3. forme forment 3. formât luo formassent luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. aie formé ayons formé 1. eusse formé eussions formé
2. aies formé ayez formé 2. eusses formé eussiez formé
3. ait formé aient formé 3. eût formé eussent formé
Konditionaali
preesens
persoona yksikkö monikko
1. formerais luo formerions luo
2. formerais formeriez luo
3. formerait luo formeraient luo
perfekti
persoona yksikkö monikko
1. aurais formé aurions formé
2. aurais formé auriez formé
3. aurait formé auraient formé
Imperatiivi
persoona yksikkö monikko
1. formons
2. forme formez