Liite:Verbitaivutus/ranska/finir

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Nominaalimuodot[muokkaa]

preesens perfekti
infinitiivi finir avoir fini
gerundiivi en finissant en ayant fini
partisiippi finissant fini
apuverbi avoir

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. finis finissons 1. finissais finissions 1. finis finîmes 1. finirai finirons
2. finis finissez 2. finissais finissiez 2. finis finîtes 2. finiras finirez
3. finit finissent 3. finissait finissaient 3. finit finirent 3. finira finiront
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty yks. perfekti yhdistetty futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. ai fini avons fini 1. avais fini avions fini 1. eus fini eûmes fini 1. aurai fini aurons fini
2. as fini avez fini 2. avais fini aviez fini 2. eus fini eûtes fini 2. auras fini aurez fini
3. a fini ont fini 3. avait fini avaient fini 3. eut fini eurent fini 3. aura fini auront fini
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. finisse finissions 1. finisse finissions
2. finisses finissiez 1. finisses finissiez
3. finisse finissent 3. finît finissent
perfekti pluskvamperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. aie fini ayons fini 1. eusse fini eussions fini
2. aies fini ayez fini 2. eusses fini eussiez fini
3. ait fini aient fini 3. eût fini eussent fini
Konditionaali
preesens
persoona yksikkö monikko
1. finirais finirions
2. finirais finiriez
3. finirait finiraient
perfekti
persoona yksikkö monikko
1. aurais fini aurions fini
2. aurais fini auriez fini
3. aurait fini auraient fini
Imperatiivi
persoona yksikkö monikko
1. finissons
2. finis finissez