Liite:Verbitaivutus/ranska/favoriser

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Nominaalimuodot[muokkaa]

preesens perfekti
infinitiivi favoriser avoir favorisé
gerundiivi en favorisant luo en ayant favorisé
partisiippi favorisant favorisé
apuverbi avoir

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. favorise luo favorisons luo 1. favorisais luo favorisions luo 1. favorisai luo favorisâmes luo 1. favoriserai luo favoriserons luo
2. favorises favorisez luo 2. favorisais favorisiez luo 2. favorisas luo favorisâtes luo 2. favoriseras luo favoriserez luo
3. favorise favorisent luo 3. favorisait luo favorisaient luo 3. favorisa luo favorisèrent luo 3. favorisera luo favoriseront luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty yks. perfekti yhdistetty futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. ai favorisé avons favorisé 1. avais favorisé avions favorisé 1. eus favorisé eûmes favorisé 1. aurai favorisé aurons favorisé
2. as favorisé avez favorisé 2. avais favorisé aviez favorisé 2. eus favorisé eûtes favorisé 2. auras favorisé aurez favorisé
3. a favorisé ont favorisé 3. avait favorisé avaient favorisé 3. eut favorisé eurent favorisé 3. aura favorisé auront favorisé
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. favorise favorisions 1. favorisasse luo favorisassions luo
2. favorises favorisiez 1. favorisasses luo favorisassiez luo
3. favorise favorisent 3. favorisât luo favorisassent luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. aie favorisé ayons favorisé 1. eusse favorisé eussions favorisé
2. aies favorisé ayez favorisé 2. eusses favorisé eussiez favorisé
3. ait favorisé aient favorisé 3. eût favorisé eussent favorisé
Konditionaali
preesens
persoona yksikkö monikko
1. favoriserais luo favoriserions luo
2. favoriserais favoriseriez luo
3. favoriserait luo favoriseraient luo
perfekti
persoona yksikkö monikko
1. aurais favorisé aurions favorisé
2. aurais favorisé auriez favorisé
3. aurait favorisé auraient favorisé
Imperatiivi
persoona yksikkö monikko
1. favorisons
2. favorise favorisez