Liite:Verbitaivutus/ranska/fêter

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Nominaalimuodot[muokkaa]

preesens perfekti
infinitiivi fêter avoir fêté
gerundiivi en fêtant luo en ayant fêté
partisiippi fêtant fêté
apuverbi avoir

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. fête fêtons 1. fêtais luo fêtions luo 1. fêtai luo fêtâmes luo 1. fêterai luo fêterons luo
2. fêtes fêtez luo 2. fêtais fêtiez luo 2. fêtas luo fêtâtes luo 2. fêteras luo fêterez luo
3. fête fêtent luo 3. fêtait luo fêtaient luo 3. fêta luo fêtèrent luo 3. fêtera luo fêteront luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty yks. perfekti yhdistetty futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. ai fêté avons fêté 1. avais fêté avions fêté 1. eus fêté eûmes fêté 1. aurai fêté aurons fêté
2. as fêté avez fêté 2. avais fêté aviez fêté 2. eus fêté eûtes fêté 2. auras fêté aurez fêté
3. a fêté ont fêté 3. avait fêté avaient fêté 3. eut fêté eurent fêté 3. aura fêté auront fêté
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. fête fêtions 1. fêtasse luo fêtassions luo
2. fêtes fêtiez 1. fêtasses luo fêtassiez luo
3. fête fêtent 3. fêtât luo fêtassent luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. aie fêté ayons fêté 1. eusse fêté eussions fêté
2. aies fêté ayez fêté 2. eusses fêté eussiez fêté
3. ait fêté aient fêté 3. eût fêté eussent fêté
Konditionaali
preesens
persoona yksikkö monikko
1. fêterais luo fêterions luo
2. fêterais fêteriez luo
3. fêterait luo fêteraient luo
perfekti
persoona yksikkö monikko
1. aurais fêté aurions fêté
2. aurais fêté auriez fêté
3. aurait fêté auraient fêté
Imperatiivi
persoona yksikkö monikko
1. fêtons
2. fête fêtez