Liite:Verbitaivutus/ranska/fâcher

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Nominaalimuodot[muokkaa]

preesens perfekti
infinitiivi fâcher avoir fâché
gerundiivi en fâchant luo en ayant fâché
partisiippi fâchant fâché
apuverbi avoir

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. fâche luo fâchons luo 1. fâchais luo fâchions luo 1. fâchai luo fâchâmes luo 1. fâcherai luo fâcherons luo
2. fâches fâchez luo 2. fâchais fâchiez luo 2. fâchas luo fâchâtes luo 2. fâcheras luo fâcherez luo
3. fâche fâchent luo 3. fâchait luo fâchaient luo 3. fâcha luo fâchèrent luo 3. fâchera luo fâcheront luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty yks. perfekti yhdistetty futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. ai fâché avons fâché 1. avais fâché avions fâché 1. eus fâché eûmes fâché 1. aurai fâché aurons fâché
2. as fâché avez fâché 2. avais fâché aviez fâché 2. eus fâché eûtes fâché 2. auras fâché aurez fâché
3. a fâché ont fâché 3. avait fâché avaient fâché 3. eut fâché eurent fâché 3. aura fâché auront fâché
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. fâche fâchions 1. fâchasse luo fâchassions luo
2. fâches fâchiez 1. fâchasses luo fâchassiez luo
3. fâche fâchent 3. fâchât luo fâchassent luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. aie fâché ayons fâché 1. eusse fâché eussions fâché
2. aies fâché ayez fâché 2. eusses fâché eussiez fâché
3. ait fâché aient fâché 3. eût fâché eussent fâché
Konditionaali
preesens
persoona yksikkö monikko
1. fâcherais luo fâcherions luo
2. fâcherais fâcheriez luo
3. fâcherait luo fâcheraient luo
perfekti
persoona yksikkö monikko
1. aurais fâché aurions fâché
2. aurais fâché auriez fâché
3. aurait fâché auraient fâché
Imperatiivi
persoona yksikkö monikko
1. fâchons
2. fâche fâchez