Liite:Verbitaivutus/ranska/envahir

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Nominaalimuodot[muokkaa]

preesens perfekti
infinitiivi envahir avoir envahi
gerundiivi en envahissant en ayant envahi
partisiippi envahissant envahi
apuverbi avoir

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. envahis envahissons 1. envahissais envahissions 1. envahis envahîmes 1. envahirai envahirons
2. envahis envahissez 2. envahissais envahissiez 2. envahis envahîtes 2. envahiras envahirez
3. envahit envahissent 3. envahissait envahissaient 3. envahit envahirent 3. envahira envahiront
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty yks. perfekti yhdistetty futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. ai envahi avons envahi 1. avais envahi avions envahi 1. eus envahi eûmes envahi 1. aurai envahi aurons envahi
2. as envahi avez envahi 2. avais envahi aviez envahi 2. eus envahi eûtes envahi 2. auras envahi aurez envahi
3. a envahi ont envahi 3. avait envahi avaient envahi 3. eut envahi eurent envahi 3. aura envahi auront envahi
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. envahisse envahissions 1. envahisse envahissions
2. envahisses envahissiez 1. envahisses envahissiez
3. envahisse envahissent 3. envahît envahissent
perfekti pluskvamperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. aie envahi ayons envahi 1. eusse envahi eussions envahi
2. aies envahi ayez envahi 2. eusses envahi eussiez envahi
3. ait envahi aient envahi 3. eût envahi eussent envahi
Konditionaali
preesens
persoona yksikkö monikko
1. envahirais envahirions
2. envahirais envahiriez
3. envahirait envahiraient
perfekti
persoona yksikkö monikko
1. aurais envahi aurions envahi
2. aurais envahi auriez envahi
3. aurait envahi auraient envahi
Imperatiivi
persoona yksikkö monikko
1. envahissons
2. envahis envahissez