Liite:Verbitaivutus/ranska/donner

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Nominaalimuodot[muokkaa]

preesens perfekti
infinitiivi donner avoir donné
gerundiivi en donnant en ayant donné
partisiippi donnant donné
apuverbi avoir

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. donne donnons [luo] 1. donnais luo donnions luo 1. donnai luo donnâmes luo 1. donnerai luo donnerons luo
2. donnes donnez [luo] 2. donnais donniez luo 2. donnas luo donnâtes luo 2. donneras luo donnerez luo
3. donne donnent [luo] 3. donnait luo donnaient luo 3. donna donnèrent luo 3. donnera donneront luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty yks. perfekti yhdistetty futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. ai donné avons donné 1. avais donné avions donné 1. eus donné eûmes donné 1. aurai donné aurons donné
2. as donné avez donné 2. avais donné aviez donné 2. eus donné eûtes donné 2. auras donné aurez donné
3. a donné ont donné 3. avait donné avaient donné 3. eut donné eurent donné 3. aura donné auront donné
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. donne donnions 1. donnasse luo donnassions luo
2. donnes donniez 1. donnasses luo donnassiez luo
3. donne donnent 3. donnât luo donnassent luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. aie donné ayons donné 1. eusse donné eussions donné
2. aies donné ayez donné 2. eusses donné eussiez donné
3. ait donné aient donné 3. eût donné eussent donné
Konditionaali
preesens
persoona yksikkö monikko
1. donnerais luo donnerions luo
2. donnerais donneriez luo
3. donnerait luo donneraient luo
perfekti
persoona yksikkö monikko
1. aurais donné aurions donné
2. aurais donné auriez donné
3. aurait donné auraient donné
Imperatiivi
persoona yksikkö monikko
1. donnons
2. donne donnez