Liite:Verbitaivutus/ranska/déclarer

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Nominaalimuodot[muokkaa]

preesens perfekti
infinitiivi déclarer avoir déclaré
gerundiivi en déclarant en ayant déclaré
partisiippi déclarant déclaré
apuverbi avoir

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. déclare déclarons 1. déclarais déclarions 1. déclarai déclarâmes luo 1. déclarerai luo déclarerons luo
2. déclares déclarez 2. déclarais déclariez 2. déclaras déclarâtes luo 2. déclareras luo déclarerez luo
3. déclare déclarent 3. déclarait déclaraient 3. déclara déclarèrent luo 3. déclarera déclareront luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty yks. perfekti yhdistetty futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. ai déclaré avons déclaré 1. avais déclaré avions déclaré 1. eus déclaré eûmes déclaré 1. aurai déclaré aurons déclaré
2. as déclaré avez déclaré 2. avais déclaré aviez déclaré 2. eus déclaré eûtes déclaré 2. auras déclaré aurez déclaré
3. a déclaré ont déclaré 3. avait déclaré avaient déclaré 3. eut déclaré eurent déclaré 3. aura déclaré auront déclaré
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. déclare déclarions 1. déclarasse luo déclarassions luo
2. déclares déclariez 1. déclarasses luo déclarassiez luo
3. déclare déclarent 3. déclarât luo déclarassent luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. aie déclaré ayons déclaré 1. eusse déclaré eussions déclaré
2. aies déclaré ayez déclaré 2. eusses déclaré eussiez déclaré
3. ait déclaré aient déclaré 3. eût déclaré eussent déclaré
Konditionaali
preesens
persoona yksikkö monikko
1. déclarerais luo déclarerions luo
2. déclarerais déclareriez luo
3. déclarerait luo déclareraient luo
perfekti
persoona yksikkö monikko
1. aurais déclaré aurions déclaré
2. aurais déclaré auriez déclaré
3. aurait déclaré auraient déclaré
Imperatiivi
persoona yksikkö monikko
1. déclarons
2. déclare déclarez