Siirry sisältöön

Liite:Verbitaivutus/ranska/cultiver

Wikisanakirjasta

Nominaalimuodot[muokkaa]

preesens perfekti
infinitiivi cultiver avoir cultivé
gerundiivi en cultivant luo en ayant cultivé
partisiippi cultivant cultivé
apuverbi avoir

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. cultive luo cultivons [luo] 1. cultivais [luo] cultivions [luo] 1. cultivai luo cultivâmes luo 1. cultiverai luo cultiverons luo
2. cultives cultivez [luo] 2. cultivais cultiviez [luo] 2. cultivas luo cultivâtes luo 2. cultiveras luo cultiverez luo
3. cultive cultivent [luo] 3. cultivait [luo] cultivaient [luo] 3. cultiva luo cultivèrent luo 3. cultivera luo cultiveront luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty yks. perfekti yhdistetty futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. ai cultivé avons cultivé 1. avais cultivé avions cultivé 1. eus cultivé eûmes cultivé 1. aurai cultivé aurons cultivé
2. as cultivé avez cultivé 2. avais cultivé aviez cultivé 2. eus cultivé eûtes cultivé 2. auras cultivé aurez cultivé
3. a cultivé ont cultivé 3. avait cultivé avaient cultivé 3. eut cultivé eurent cultivé 3. aura cultivé auront cultivé
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. cultive cultivions 1. cultivasse luo cultivassions luo
2. cultives cultiviez 1. cultivasses luo cultivassiez luo
3. cultive cultivent 3. cultivât luo cultivassent luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. aie cultivé ayons cultivé 1. eusse cultivé eussions cultivé
2. aies cultivé ayez cultivé 2. eusses cultivé eussiez cultivé
3. ait cultivé aient cultivé 3. eût cultivé eussent cultivé
Konditionaali
preesens
persoona yksikkö monikko
1. cultiverais luo cultiverions luo
2. cultiverais cultiveriez luo
3. cultiverait luo cultiveraient luo
perfekti
persoona yksikkö monikko
1. aurais cultivé aurions cultivé
2. aurais cultivé auriez cultivé
3. aurait cultivé auraient cultivé
Imperatiivi
persoona yksikkö monikko
1. cultivons
2. cultive cultivez