Liite:Verbitaivutus/ranska/consacrer

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Nominaalimuodot[muokkaa]

preesens perfekti
infinitiivi consacrer avoir consacré
gerundiivi en consacrant luo en ayant consacré
partisiippi consacrant consacré
apuverbi avoir

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. consacre luo consacrons luo 1. consacrais luo consacrions luo 1. consacrai consacrâmes luo 1. consacrerai consacrerons luo
2. consacres consacrez luo 2. consacrais consacriez luo 2. consacras luo consacrâtes luo 2. consacreras luo consacrerez luo
3. consacre consacrent luo 3. consacrait luo consacraient luo 3. consacra consacrèrent luo 3. consacrera luo consacreront luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty yks. perfekti yhdistetty futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. ai consacré avons consacré 1. avais consacré avions consacré 1. eus consacré eûmes consacré 1. aurai consacré aurons consacré
2. as consacré avez consacré 2. avais consacré aviez consacré 2. eus consacré eûtes consacré 2. auras consacré aurez consacré
3. a consacré ont consacré 3. avait consacré avaient consacré 3. eut consacré eurent consacré 3. aura consacré auront consacré
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. consacre consacrions 1. consacrasse consacrassions luo
2. consacres consacriez 1. consacrasses luo consacrassiez luo
3. consacre consacrent 3. consacrât luo consacrassent luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. aie consacré ayons consacré 1. eusse consacré eussions consacré
2. aies consacré ayez consacré 2. eusses consacré eussiez consacré
3. ait consacré aient consacré 3. eût consacré eussent consacré
Konditionaali
preesens
persoona yksikkö monikko
1. consacrerais luo consacrerions luo
2. consacrerais consacreriez luo
3. consacrerait luo consacreraient luo
perfekti
persoona yksikkö monikko
1. aurais consacré aurions consacré
2. aurais consacré auriez consacré
3. aurait consacré auraient consacré
Imperatiivi
persoona yksikkö monikko
1. consacrons
2. consacre consacrez