Liite:Verbitaivutus/ranska/changer

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Nominaalimuodot[muokkaa]

preesens perfekti
infinitiivi changer avoir changé
gerundiivi en changeant luo en ayant changé
partisiippi changeant changé
apuverbi avoir

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. change changeons [luo] 1. changeais luo changions luo 1. changeai luo changeâmes luo 1. changerai luo changerons luo
2. changes changez [luo] 2. changeais changiez luo 2. changeas luo changeâtes luo 2. changeras luo changerez luo
3. change changent [luo] 3. changeait luo changeaient luo 3. changea luo changèrent luo 3. changera changeront luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty yks. perfekti yhdistetty futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. ai changé avons changé 1. avais changé avions changé 1. eus changé eûmes changé 1. aurai changé aurons changé
2. as changé avez changé 2. avais changé aviez changé 2. eus changé eûtes changé 2. auras changé aurez changé
3. a changé ont changé 3. avait changé avaient changé 3. eut changé eurent changé 3. aura changé auront changé
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. change changions 1. changeasse luo changeassions luo
2. changes changiez 1. changeasses luo changeassiez luo
3. change changent 3. changeât luo changeassent luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. aie changé ayons changé 1. eusse changé eussions changé
2. aies changé ayez changé 2. eusses changé eussiez changé
3. ait changé aient changé 3. eût changé eussent changé
Konditionaali
preesens
persoona yksikkö monikko
1. changerais luo changerions luo
2. changerais changeriez luo
3. changerait luo changeraient luo
perfekti
persoona yksikkö monikko
1. aurais changé aurions changé
2. aurais changé auriez changé
3. aurait changé auraient changé
Imperatiivi
persoona yksikkö monikko
1. changeons
2. change changez