Liite:Verbitaivutus/ranska/abîmer

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Nominaalimuodot[muokkaa]

preesens perfekti
infinitiivi abîmer avoir abîmé,
être abîmé(e)(s)
gerundiivi en abîmant en ayant abîmé,
en étant abîmé(e)(s)
partisiippi abîmant abîmé
apuverbi avoir, être

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. abîme abîmons 1. abîmais abîmions 1. abîmai abîmâmes 1. abîmerai abîmerons
2. abîmes abîmez 2. abîmais abîmiez 2. abîmas abîmâtes 2. abîmeras abîmerez
3. abîme abîment 3. abîmait abîmaient 3. abîma abîmèrent 3. abîmera abîmeront
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty yks. perfekti yhdistetty futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. ai abîmé,
suis abîmé(e)
avons abîmé,
sommes abîmé(e)s
1. avais abîmé,
étais abîmé(e)
avions abîmé,
étions abîmé(e)s
1. eus abîmé,
fus abîmé(e)
eûmes abîmé,
fûmes abîmé(e)s
1. aurai abîmé,
serai abîmé(e)
aurons abîmé,
serons abîmé(e)s
2. as abîmé,
es abîmé(e)
avez abîmé,
êtes abîmé(e)(s)
2. avais abîmé,
étais abîmé(e)
aviez abîmé,
étiez abîmé(e)(s)
2. eus abîmé,
fus abîmé(e)
eûtes abîmé,
fûtes abîmé(e)(s)
2. auras abîmé,
seras abîmé(e)
aurez abîmé,
serez abîmé(e)(s)
3. a abîmé,
est abîmé(e)
ont abîmé,
sont abîmé(e)s
3. avait abîmé,
était abîmé(e)
avaient abîmé,
étaient abîmé(e)s
3. eut abîmé,
fut abîmé(e)
eurent abîmé,
furent abîmé(e)s
3. aura abîmé,
sera abîmé(e)
auront abîmé,
seront abîmé(e)s
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. abîme abîmions 1. abîmasse abîmassions
2. abîmes abîmiez 1. abîmasses abîmassiez
3. abîme abîment 3. abîmât abîmassent
perfekti pluskvamperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. aie abîmé,
sois abîmé(e)
ayons abîmé,
soyons abîmé(e)s
1. eusse abîmé,
fusse abîmé(e)
eussions abîmé,
fussions abîmé(e)s
2. aies abîmé,
sois abîmé(e)
ayez abîmé,
soyez abîmé(e)(s)
2. eusses abîmé,
fusses abîmé(e)
eussiez abîmé,
fussiez abîmé(e)(s)
3. ait abîmé,
soit abîmé(e)
aient abîmé,
soient abîmé(e)s
3. eût abîmé,
fût abîmé(e)
eussent abîmé,
fussent abîmé(e)s
Konditionaali
preesens
persoona yksikkö monikko
1. abîmerais abîmerions
2. abîmerais abîmeriez
3. abîmerait abîmeraient
perfekti
persoona yksikkö monikko
1. aurais abîmé,
serais abîmé(e)
aurions abîmé,
serions abîmé(e)s
2. aurais abîmé,
serais abîmé(e)
auriez abîmé,
seriez abîmé(e)(s)
3. aurait abîmé,
serait abîmé(e)
auraient abîmé,
seraient abîmé(e)s
Imperatiivi
persoona yksikkö monikko
1. abîmons
2. abîme abîmez