Liite:Verbitaivutus/portugali/reformar

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi reformar
gerundi reformando
partisiipin perfekti reformado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti pluskvamperfekti futuuri
persoona persoona persoona persoona persoona
(eu) reformo (eu) reformava (eu) reformei (eu) reformara (eu) reformarei
(tu) reformas (tu) reformavas (tu) reformaste (tu) reformaras (tu) reformarás
(ele/ela) reforma (ele/ela) reformava (ele/ela) reformou (ele/ela) reformara (ele/ela) reformará
(nós) reformamos (nós) reformávamos (nós) reformamos
reformámos
(nós) reformáramos (nós) reformaremos
(vós) reformais (vós) reformáveis (vós) reformastes (vós) reformáreis (vós) reformareis
(eles/elas) reformam (eles/elas) reformavam (eles/elas) reformaram (eles/elas) reformaram (eles/elas) reformarão
Subjunktiivi Konditionaali Imperatiivi
preesens imperfekti futuuri preesens preesens
persoona persoona persoona persoona persoona myönteinen kielteinen
(eu) reforme (eu) reformasse (eu) reformar (eu) reformaria (eu)
(tu) reformes (tu) reformasses (tu) reformares (tu) reformarias (tu) reforma não reformes
(ele/ela) reforme (ele/ela) reformasse (ele/ela) reformar (ele/ela) reformaria (ele/ela) reforme não reforme
(nós) reformemos (nós) reformássemos (nós) reformarmos (nós) reformaríamos (nós) reformemos não reformemos
(vós) reformeis (vós) reformásseis (vós) reformardes (vós) reformaríeis (vós) reformai não reformeis
(eles/elas) reformem (eles/elas) reformassem (eles/elas) reformarem (eles/elas) reformariam (eles/elas) reformem não reformem