Liite:Verbitaivutus/portugali/admitir

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi admitir
gerundi admitindo
partisiipin perfekti admitido
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti pluskvamperfekti futuuri
persoona persoona persoona persoona persoona
(eu) admito (eu) admitia (eu) admiti (eu) admitira (eu) admitirei
(tu) admites (tu) admitias (tu) admitiste (tu) admitiras (tu) admitirás
(ele/ela) admite (ele/ela) admitia (ele/ela) admitiu (ele/ela) admitira (ele/ela) admitirá
(nós) admitimos (nós) admitíamos (nós) admitimos (nós) admitíramos (nós) admitiremos
(vós) admitis (vós) admitíeis (vós) admitistes (vós) admitíreis (vós) admitireis
(eles/elas) admitem (eles/elas) admitiam (eles/elas) admitiram (eles/elas) admitiram (eles/elas) admitirão
Subjunktiivi Konditionaali Imperatiivi
preesens imperfekti futuuri preesens preesens
persoona persoona persoona persoona persoona myönteinen kielteinen
(eu) admita (eu) admitisse (eu) admitir (eu) admitiria (eu)
(tu) admitas (tu) admitisses (tu) admitires (tu) admitirias (tu) admite não admitas
(ele/ela) admita (ele/ela) admitisse (ele/ela) admitir (ele/ela) admitiria (ele/ela) admita não admita
(nós) admitamos (nós) admitíssemos (nós) admitirmos (nós) admitiríamos (nós) admitamos não admitamos
(vós) admitais (vós) admitísseis (vós) admitirdes (vós) admitiríeis (vós) admiti não admitais
(eles/elas) admitam (eles/elas) admitissem (eles/elas) admitirem (eles/elas) admitiriam (eles/elas) admitam não admitam