Liite:Verbitaivutus/portugali/abominar

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi abominar
gerundi abominando
partisiipin perfekti abominado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti pluskvamperfekti futuuri
persoona persoona persoona persoona persoona
(eu) abomino (eu) abominava (eu) abominei (eu) abominara (eu) abominarei
(tu) abominas (tu) abominavas (tu) abominaste (tu) abominaras (tu) abominarás
(ele/ela) abomina (ele/ela) abominava (ele/ela) abominou (ele/ela) abominara (ele/ela) abominará
(nós) abominamos (nós) abominávamos (nós) abominamos
abominámos
(nós) abomináramos (nós) abominaremos
(vós) abominais (vós) abomináveis (vós) abominastes (vós) abomináreis (vós) abominareis
(eles/elas) abominam (eles/elas) abominavam (eles/elas) abominaram (eles/elas) abominaram (eles/elas) abominarão
Subjunktiivi Konditionaali Imperatiivi
preesens imperfekti futuuri preesens preesens
persoona persoona persoona persoona persoona myönteinen kielteinen
(eu) abomine (eu) abominasse (eu) abominar (eu) abominaria (eu)
(tu) abomines (tu) abominasses (tu) abominares (tu) abominarias (tu) abomina não abomines
(ele/ela) abomine (ele/ela) abominasse (ele/ela) abominar (ele/ela) abominaria (ele/ela) abomine não abomine
(nós) abominemos (nós) abominássemos (nós) abominarmos (nós) abominaríamos (nós) abominemos não abominemos
(vós) abomineis (vós) abominásseis (vós) abominardes (vós) abominaríeis (vós) abominai não abomineis
(eles/elas) abominem (eles/elas) abominassem (eles/elas) abominarem (eles/elas) abominariam (eles/elas) abominem não abominem