Siirry sisältöön

Liite:Verbitaivutus/latina/ningit

Wikisanakirjasta
Persoonamuodot
Indikatiivi Konjunktiivi
preesens perfekti preesens perfekti
persoona aktiivi passiivi persoona aktiivi passiivi persoona aktiivi passiivi persoona aktiivi passiivi
(ego) – – (ego) – – (ego) – – (ego) – –
(tu) – – (tu) – – (tu) – – (tu) – –
(is/ea/id) ningit – (is/ea/id) nīnxit – (is/ea/id) ningat – (is/ea/id) nīnxerit –
(nōs) – – (nōs) – – (nōs) – – (nōs) – –
(vōs) – – (vōs) – – (vōs) – – (vōs) – –
(eī/eae/ea) – – (eī/eae/ea) – – (eī/eae/ea) – – (eī/eae/ea) – –
imperfekti pluskvamperfekti imperfekti pluskvamperfekti
persoonaaktiivipassiivipersoonaaktiivipassiivi persoonaaktiivipassiivipersoonaaktiivipassiivi
(ego) – – (ego) – – (ego) – – (ego) – –
(tu) – – (tu) – – (tu) – – (tu) – –
(is/ea/id) ningēbat – (is/ea/id) nīnxerat – (is/ea/id) ningeret – (is/ea/id) nīnxisset –
(nōs) – – (nōs) – – (nōs) – – (nōs) – –
(vōs) – – (vōs) – – (vōs) – – (vōs) – –
(eī/eae/ea) – – (eī/eae/ea) – – (eī/eae/ea) – – (eī/eae/ea) – –
Indikatiivi Imperatiivi
futuuri futuurin perfekti preesens futuuri
persoona aktiivi passiivi persoona aktiivi passiivi persoona aktiivi passiivi persoona aktiivi passiivi
(ego) – – (ego) – – (ego) – – (ego) – –
(tu) – – (tu) – – (tu) – – (tu) – –
(is/ea/id) ninget – (is/ea/id) nīnxerit – (is/ea/id) – – (is/ea/id) ningitō –
(nōs) – – (nōs) – – (nōs) – – (nōs) – –
(vōs) – – (vōs) – – (vōs) – – (vōs) – –
(eī/eae/ea) – – (eī/eae/ea) – – (eī/eae/ea) – – (eī/eae/ea) – –

Nominaalimuodot

  • Infinitiivit
aktiivin preesens: ningere
aktiivin perfekti: nīnxisse
  • Partisiipit
aktiivin preesens: ningēns