Liite:Verbitaivutus/italia/mangiare

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi mangiare
gerundi mangiando luo
partisiipin preesens mangiante luo
partisiipin perfekti mangiato
apuverbi avere
Persoonamuodot
Indikatiivi
(indicativo)
preesens
(presente)
imperfekti
(imperfetto)
yksinkertainen perfekti
(passato remoto)
futuuri
(futuro)
persoona persoona persoona persoona
(io) mangio luo (io) mangiavo luo (io) mangiai luo (io) mangerò
(tu) mangi (tu) mangiavi luo (tu) mangiasti luo (tu) mangerai
(egli/ella) mangia luo (egli/ella) mangiava luo (egli/ella) mangiò luo (egli/ella) mangerà
(noi) mangiamo luo (noi) mangiavamo luo (noi) mangiammo luo (noi) mangeremo
(voi) mangiate (voi) mangiavate luo (voi) mangiaste luo (voi) mangerete
(essi/esse) mangiano luo (essi/esse) mangiavano luo (essi/esse) mangiarono luo (essi/esse) mangeranno
perfekti
(passato prossimo)
pluskvamperfekti
(trapassato prossimo)
toinen pluskvamperfekti
(trapassato remoto)
yhdistetty futuuri
(futuro anteriore)
persoona persoona persoona persoona
(io) ho mangiato (io) avevo mangiato (io) ebbi mangiato (io) avrò mangiato
(tu) hai mangiato (tu) avevi mangiato (tu) avesti mangiato (tu) avrai mangiato
(egli/ella) ha mangiato (egli/ella) aveva mangiato (egli/ella) ebbe mangiato (egli/ella) avrà mangiato
(noi) abbiamo mangiato (noi) avevamo mangiato (noi) avemmo mangiato (noi) avremo mangiato
(voi) avete mangiato (voi) avevate mangiato (voi) aveste mangiato (voi) avrete mangiato
(essi/esse) hanno mangiato (essi/esse) avevano mangiato (essi/esse) ebbero mangiato (essi/esse) avranno mangiato
Konjunktiivi
(congiuntivo)
preesens imperfekti
persoona persoona
(io) mangi (io) mangiassi
(tu) mangi (tu) mangiassi
(egli/ella) mangi (egli/ella) mangiasse
(noi) mangiamo (noi) mangiassimo
(voi) mangiate (voi) mangiaste
(essi/esse) mangino (essi/esse) mangiassero
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(io) abbia mangiato (io) avessi mangiato
(tu) abbia mangiato (tu) avessi mangiato
(egli/ella) abbia mangiato (egli/ella) avesse mangiato
(noi) abbiamo mangiato (noi) avessimo mangiato
(voi) abbiate mangiato (voi) aveste mangiato
(essi/esse) abbiano mangiato (essi/esse) avessero mangiato
Konditionaali
(condizionale)
preesens perfekti
persoona persoona
(io) mangerei (io) avrei mangiato
(tu) mangeresti (tu) avresti mangiato
(egli/ella) mangerebbe (egli/ella) avrebbe mangiato
(noi) mangeremmo (noi) avremmo mangiato
(voi) mangereste (voi) avreste mangiato
(essi/esse) mangerebbero (essi/esse) avrebbero mangiato
Imperatiivi
(imperativo)
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(io)
(tu) mangia non mangiare
(egli/ella) mangi non mangi
(noi) mangiamo non mangiamo
(voi) mangiate non mangiate
(essi/esse) mangino non mangino