Liite:Verbitaivutus/italia/infuriare

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi infuriare
gerundi infuriando luo
partisiipin preesens infuriante luo
partisiipin perfekti infuriato
apuverbi avere
Persoonamuodot
Indikatiivi
(indicativo)
preesens
(presente)
imperfekti
(imperfetto)
yksinkertainen perfekti
(passato remoto)
futuuri
(futuro)
persoona persoona persoona persoona
(io) infurio luo (io) infuriavo luo (io) infuriai luo (io) infurierò
(tu) infuri (tu) infuriavi luo (tu) infuriasti luo (tu) infurierai
(egli/ella) infuria luo (egli/ella) infuriava luo (egli/ella) infuriò luo (egli/ella) infurierà
(noi) infuriamo luo (noi) infuriavamo luo (noi) infuriammo luo (noi) infurieremo
(voi) infuriate (voi) infuriavate luo (voi) infuriaste luo (voi) infurierete
(essi/esse) infuriano luo (essi/esse) infuriavano luo (essi/esse) infuriarono luo (essi/esse) infurieranno
perfekti
(passato prossimo)
pluskvamperfekti
(trapassato prossimo)
toinen pluskvamperfekti
(trapassato remoto)
yhdistetty futuuri
(futuro anteriore)
persoona persoona persoona persoona
(io) ho infuriato (io) avevo infuriato (io) ebbi infuriato (io) avrò infuriato
(tu) hai infuriato (tu) avevi infuriato (tu) avesti infuriato (tu) avrai infuriato
(egli/ella) ha infuriato (egli/ella) aveva infuriato (egli/ella) ebbe infuriato (egli/ella) avrà infuriato
(noi) abbiamo infuriato (noi) avevamo infuriato (noi) avemmo infuriato (noi) avremo infuriato
(voi) avete infuriato (voi) avevate infuriato (voi) aveste infuriato (voi) avrete infuriato
(essi/esse) hanno infuriato (essi/esse) avevano infuriato (essi/esse) ebbero infuriato (essi/esse) avranno infuriato
Konjunktiivi
(congiuntivo)
preesens imperfekti
persoona persoona
(io) infuri (io) infuriassi
(tu) infuri (tu) infuriassi
(egli/ella) infuri (egli/ella) infuriasse
(noi) infuriamo (noi) infuriassimo
(voi) infuriate (voi) infuriaste
(essi/esse) infurino (essi/esse) infuriassero
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(io) abbia infuriato (io) avessi infuriato
(tu) abbia infuriato (tu) avessi infuriato
(egli/ella) abbia infuriato (egli/ella) avesse infuriato
(noi) abbiamo infuriato (noi) avessimo infuriato
(voi) abbiate infuriato (voi) aveste infuriato
(essi/esse) abbiano infuriato (essi/esse) avessero infuriato
Konditionaali
(condizionale)
preesens perfekti
persoona persoona
(io) infurierei (io) avrei infuriato
(tu) infurieresti (tu) avresti infuriato
(egli/ella) infurierebbe (egli/ella) avrebbe infuriato
(noi) infurieremmo (noi) avremmo infuriato
(voi) infuriereste (voi) avreste infuriato
(essi/esse) infurierebbero (essi/esse) avrebbero infuriato
Imperatiivi
(imperativo)
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(io)
(tu) infuria non infuriare
(egli/ella) infuri non infuri
(noi) infuriamo non infuriamo
(voi) infuriate non infuriate
(essi/esse) infurino non infurino