Liite:Verbitaivutus/hollanti/aaien

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi aaien
partisiipin preesens aaiend
partisiipin perfekti geaaid
apuverbi hebben
Persoonamuodot
indikatiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. aai aaien 1. aaide aaiden 1. heb geaaid hebben geaaid 1. had geaaid hadden geaaid
2. aait aaien 2. aaide aaiden 2. hebt geaaid hebben geaaid 2. had geaaid hadden geaaid
3. aait aaien 3. aaide aaiden 3. heeft geaaid hebben geaaid 3. had geaaid hadden geaaid
konjunktiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. aaie aaien 1. aaide aaiden 1. hebbe geaaid hebben geaaid 1. hadde geaaid hadden geaaid
2. aaie aaien 2. aaide aaiden 2. hebbe geaaid hebben geaaid 2. hadde geaaid hadden geaaid
3. aaie aaien 3. aaide aaiden 3. hebbe geaaid hebben geaaid 3. hadde geaaid hadden geaaid
imperatiivi
pers. yks. mon.
2. aai aait