Liite:Verbitaivutus/espanja/vagar

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi vagar
gerundi vagando luo
partisiipin perfekti vagado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) vago
(yo) vagaba luo (yo) vagué luo (yo) vagaré luo
(tú) vagas luo
(tú) vagabas luo (tú) vagaste luo (tú) vagarás luo
(él/ella) vaga (él/ella) vagaba (él/ella) vagó (él/ella) vagará luo
(nosotr|os, -as) vagamos luo
(nosotr|os, -as) vagábamos luo (nosotr|os, -as) vagamos (nosotr|os, -as) vagaremos luo
(vosotr|os, -as) vagáis luo
(vosotr|os, -as) vagabais luo (vosotr|os, -as) vagasteis luo (vosotr|os, -as) vagaréis luo
(ell|os, -as) vagan luo
(ell|os, -as) vagaban luo (ell|os, -as) vagaron luo (ell|os, -as) vagarán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he vagado (yo) había vagado (yo) hube vagado (yo) habré vagado
(tú) has vagado (tú) habías vagado (tú) hubiste vagado (tú) habrás vagado
(él/ella) ha vagado (él/ella) había vagado (él/ella) hubo vagado (él/ella) habrá vagado
(nosotr|os, -as) hemos vagado (nosotr|os, -as) habíamos vagado (nosotr|os, -as) hubimos vagado (nosotr|os, -as) habremos vagado
(vosotr|os, -as) habéis vagado (vosotr|os, -as) habíais vagado (vosotr|os, -as) hubisteis vagado (vosotr|os, -as) habréis vagado
(ell|os, -as) han vagado (ell|os, -as) habían vagado (ell|os, -as) hubieron vagado (ell|os, -as) habrán vagado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) vague
(yo) vagara luo
vagase luo
(tú) vagues
(tú) vagaras luo
vagases luo
(él/ella) vague
(él/ella) vagara
vagase
(nosotr|os, -as) vaguemos luo
(nosotr|os, -as) vagáramos luo
vagásemos luo
(vosotr|os, -as) vaguéis luo
(vosotr|os, -as) vagarais luo
vagaseis luo
(ell|os, -as) vaguen luo
(ell|os, -as) vagaran luo
vagasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya vagado (yo) hubiera vagado
hubiese vagado
(tú) hayas vagado (tú) hubieras vagado
hubieses vagado
(él/ella) ha vagado (él/ella) hubiera vagado
hubiese vagado
(nosotr|os, -as) hayamos vagado (nosotr|os, -as) hubiéramos vagado
hubiésemos vagado
(vosotr|os, -as) hayáis vagado (vosotr|os, -as) hubierais vagado
hubieseis vagado
(ell|os, -as) hayan vagado (ell|os, -as) hubieran vagado
hubiesen vagado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) vagaría luo (yo) habría vagado
(tú) vagarías luo (tú) habrías vagado
(él/ella) vagaría (él/ella) habría vagado
(nosotr|os, -as) vagaríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos vagado
(vosotr|os, -as) vagaríais luo (vosotr|os, -as) habríais vagado
(ell|os, -as) vagarían luo (ell|os, -as) habrían vagado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) vaga no vagues
(él/ella) vague
no vague
(nosotr|os, -as) vaguemos no vaguemos
(vosotr|os, -as) vagad luo no vaguéis
(ellos|os, -as) vaguen
no vaguen