Liite:Verbitaivutus/espanja/transitar

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi transitar
gerundi transitando luo
partisiipin perfekti transitado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) transito
(yo) transitaba luo (yo) transité luo (yo) transitaré luo
(tú) transitas luo
(tú) transitabas luo (tú) transitaste luo (tú) transitarás luo
(él/ella) transita luo (él/ella) transitaba (él/ella) transitó (él/ella) transitará luo
(nosotr|os, -as) transitamos luo
(nosotr|os, -as) transitábamos luo (nosotr|os, -as) transitamos (nosotr|os, -as) transitaremos luo
(vosotr|os, -as) transitáis luo
(vosotr|os, -as) transitabais luo (vosotr|os, -as) transitasteis luo (vosotr|os, -as) transitaréis luo
(ell|os, -as) transitan luo
(ell|os, -as) transitaban luo (ell|os, -as) transitaron luo (ell|os, -as) transitarán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he transitado (yo) había transitado (yo) hube transitado (yo) habré transitado
(tú) has transitado (tú) habías transitado (tú) hubiste transitado (tú) habrás transitado
(él/ella) ha transitado (él/ella) había transitado (él/ella) hubo transitado (él/ella) habrá transitado
(nosotr|os, -as) hemos transitado (nosotr|os, -as) habíamos transitado (nosotr|os, -as) hubimos transitado (nosotr|os, -as) habremos transitado
(vosotr|os, -as) habéis transitado (vosotr|os, -as) habíais transitado (vosotr|os, -as) hubisteis transitado (vosotr|os, -as) habréis transitado
(ell|os, -as) han transitado (ell|os, -as) habían transitado (ell|os, -as) hubieron transitado (ell|os, -as) habrán transitado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) transite luo
(yo) transitara luo
transitase luo
(tú) transites luo
(tú) transitaras luo
transitases luo
(él/ella) transite
(él/ella) transitara
transitase
(nosotr|os, -as) transitemos luo
(nosotr|os, -as) transitáramos luo
transitásemos luo
(vosotr|os, -as) transitéis luo
(vosotr|os, -as) transitarais luo
transitaseis luo
(ell|os, -as) transiten luo
(ell|os, -as) transitaran luo
transitasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya transitado (yo) hubiera transitado
hubiese transitado
(tú) hayas transitado (tú) hubieras transitado
hubieses transitado
(él/ella) ha transitado (él/ella) hubiera transitado
hubiese transitado
(nosotr|os, -as) hayamos transitado (nosotr|os, -as) hubiéramos transitado
hubiésemos transitado
(vosotr|os, -as) hayáis transitado (vosotr|os, -as) hubierais transitado
hubieseis transitado
(ell|os, -as) hayan transitado (ell|os, -as) hubieran transitado
hubiesen transitado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) transitaría luo (yo) habría transitado
(tú) transitarías luo (tú) habrías transitado
(él/ella) transitaría (él/ella) habría transitado
(nosotr|os, -as) transitaríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos transitado
(vosotr|os, -as) transitaríais luo (vosotr|os, -as) habríais transitado
(ell|os, -as) transitarían luo (ell|os, -as) habrían transitado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) transita no transites
(él/ella) transite
no transite
(nosotr|os, -as) transitemos no transitemos
(vosotr|os, -as) transitad luo no transitéis
(ellos|os, -as) transiten
no transiten